Co to jest zachowek?
Zachowek to część spadku, która przysługuje pewnym spadkobiercom z ustawy, nawet jeśli zmarły pozostawił testament. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie prawne dla najbliższych członków rodziny, które ma na celu uniemożliwienie całkowitego pominięcia ich w testamencie.
Kiedy należy się zachowek i komu należy się zachowek?
Zachowek przysługuje w sytuacji, gdy zmarły pozostawił spadkobierców ustawowych, czyli osoby, które dziedziczą na podstawie przepisów prawa cywilnego, i jednocześnie nie uwzględnił ich w testamencie lub nie sporządził testamentu. Oto kilka sytuacji, w których należy się zachowek:
Ile wynosi zachowek? Sprawdź zachowek w spadku
W polskim prawie cywilnym wysokość zachowku wynosi połowę tzw. „części przysługującej ustawowo”. Część przysługująca ustawowo, to taki udział w spadku, jaki przysługiwałby spadkobiercy na podstawie przepisów dziedziczenia ustawowego, gdyby nie było testamentu. Zachowek jest zabezpieczeniem dla spadkobierców, którzy zostali pominięci w testamencie lub nie dostali odpowiedniego udziału w spadku.
W praktyce wysokość zachowku zależy od liczby osób, które mają do niego prawo. Jeśli zachowek przysługuje jednej osobie (np. dziecku zmarłego), wynosi on połowę tej części spadku, jaką ta osoba otrzymałaby na podstawie ustawowych zasad dziedziczenia. Jeśli zachowek przysługuje więcej niż jednej osobie (np. kilku dzieciom), połowa części przysługującej ustawowo jest dzielona między te osoby.
Warto zauważyć, że zasady te mogą ulec zmianie w przypadku, gdy spadkodawca był zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych na rzecz spadkobiercy. Wówczas zachowek może wynieść łącznie trzy czwarte części przysługującej ustawowo.
W praktyce ustalenie dokładnej wysokości zachowku może być skomplikowane i wymagać dokładnej analizy konkretnego przypadku. Dlatego też zaleca się skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w dziedzinie prawa spadkowego, aby uzyskać dokładne informacje dostosowane do konkretnych okoliczności.
Kiedy nie należy się zachowek?
W polskim prawie cywilnym istnieją sytuacje, w których nie przysługuje zachowek. Oto kilka przypadków, w których nie należy się zachowek:
Jak obliczyć zachowek?
Obliczenia zachowku zależą od konkretnej sytuacji i przepisów obowiązujących w danym kraju. W polskim prawie, wysokość zachowku wynosi połowę tzw. „części przysługującej ustawowo”. Część ta, to udział w spadku, jaki przysługiwałby spadkobiercy na podstawie przepisów dziedziczenia ustawowego, gdyby nie było testamentu.
Ogólną zasadę obliczania zachowku można przedstawić w kilku krokach:
JAK OSTATECZNIE MOŻEMY POMÓC W USTALENIU ZACHOWKU?
Jako detektywi specjalizujący się w dziedzinie ustalania majątku polecamy, by zamówić informacje o nadal aktualnie posiadanym majątku oraz majątku zbytym przez zmarłego. Sprawdzenie aktualnie posiadanego majątku pozwoli zebrać wszelkie informacje na temat tego, czego nie wychwycili spadkobiercy, co zdarza się bardzo często, ponieważ zwyczajowo mało kto na etapie przyjmowania majątku z urzędu lub u notariusza nie sprawdza majątku zmarłego. Ustalenie majątku może zostać zrealizowane z urzędu jedynie przez komornika, jednak wiemy, że ustalenia są te realizowane długo i nieefektywnie. Jeśli natomiast część lub całość majątku została już przekazana spadkobiercom, to jako agencja detektywistyczna możemy ustalić co zostało przekazane i w jakim czasie – czy w spadku, czy też w darowiźnie jeszcze za życia osoby zmarłej.
W zakres majątku przez nas ustalanego aktualnie posiadanego i zbytego wchodzą przede wszystkim:
– nieruchomości z księgą wieczystą
– prawa do nieruchomości bez księgi wieczystej
– ruchomości typu pojazdy lądowe, wodne i powietrzne, w tym rolnicze i inne rejestrowalne
– konta bankowe
– ubezpieczenia na życie, OFE, IKE, IKZE
– udziały w spółkach prawa handlowego, sp. z o.o., akcje (imienne), obligacje, prowadzona działalność gospodarcza
– leasing – również możliwy do przejęcia
– wszelkie inne przedmioty zgłoszone urzędowo jako darowizna – gotówka, biżuteria, obrazy i inne wartościowe składniki majątku
Świadczenie powyższych usług i ustaleń umożliwia nam ustawa o usługach detektywistycznych oraz duże doświadczenie w pozyskiwaniu informacji tego typu.
Jeśli jesteś spadkobiercą lub potrzebujesz wiedzy na ten temat lub z innych przyczyn (jesteś wierzycielem, posiadasz inny interes prawny) to możesz u nas zamówić raport majątkowy osoby zmarłej potrzebny do zachowku.
Nie wymagamy poświadczenia dziedziczenia, a jedynie wypełniony formularz zamówienia naszej firmy. Nie wymagamy aktu zgonu, a jedynie dane podstawowe osoby lub firmy.
Raporty majątkowe do zachowku realizujemy w 5-15 dni roboczych w zależności od zakresu informacji. Sprawdź ceny w sklepie online Cennik usług dostępny również po wysłaniu zapytania w tej sprawie poprzez formularz kontaktowy lub bezpośrednio na e-mail info@jakispadek.pl.
Gotowy raport przesyłamy drogą elektroniczną na wskazany adres e-mail. Raport jest zahasłowany, a hasło przesłane na wskazany numer telefonu przez sms. Na każdym etapie przesyłamy informację mailową dotyczącą statusu zamówienia.
Wykonaliśmy tysiące raportów majątkowych, mamy najniższe ceny w kraju i najszerszą ofertę dotyczącą ustalania majątku i oraz innych informacji potrzebnych do przeprowadzania sprawy spadkowej.
Pełną ofertę wysyłamy na e-mail.
Pozostaw kontakt do siebie, prześlemy ofertę i zawiadomimy Cię o tym przez sms.